هرم و نت در رایحه چیست؟

هرم و نت در رایحه چیست؟

[۰۰:۰۰] ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
1 پسند

هرم رایحه

هر عطر و رایحه ای از ترکیب و رایحه های طبیعی درست شده اند. رایحه های طبیعی که به آنها در صنعت عطرسازی " نُت " گفته میشود منابع طبیعی هستند که اسانس آنها به صورت آزمایشگاهی و یا سنتی گرفته شده و از اسانس آنها و ترکیب اسانس های مختلف یک عطر با غلظت های مختلف طراحی و ایجاد میکنند. منابع طبیعی طیف وسیعی است مانند گلها، ادویه ها، گیاهان، چوب ها و... هر منبع طبیعی که اسانس آن در عطر استفاده شده همان " نُت " در رایحه می باشد. برای مثال گل رز یک نت در رایحه است، گل مریم ، گل زنبق و.. هرکدام یک نت در رایحه هستند. هر عطر از ترکیبات اسانس های مختلف و یا نت های مختلف طبیعی تشکیل شده که به دلیل نوع این اسانس ها، برخی از آنها به دلیل داشتن مولکول های مختلف و متنوع، یا خیلی سبک و فرار هستند و یا سنگین و ماندگار، به همین دلیل به " نت های ابتدایی، نت های میانی و نت های پایه " طبقه بندی میشوند که در کل " هرم رایحه " یک عطر را تشکیل می دهند.

نت بالایی:

بویی است که به محض استفاده از یک عطر به مشام می‌رسد. نت‌های بالایی شامل مولکول کوچک و سبکی هستند که به سرعت تبخیر می‌شوند. آنها در شکل گیری احساس اولیه یک فرد نسبت به آن عطر نقش مهمی ایفا کرده و در نتیجه در فروش آن عطر بسیار حیاتی می‌باشند.

نت میانی:

بویی است که درست زمانی که نت بالایی در حال محو شدن می‌باشد خود را نشان می‌دهد. ترکیبات نت میانی قلب یا بدنه اصلی یک عطر را تشکیل می‌دهند و به عنوان یک پوشش برای عدم احساس بوی نامطبوع اولیه نت پایه عمل می‌کنند. این بوی ناخوشایند ابتدایی در نت‌های پایه با گذشت زمان مطبوع و دل‌انگیز می‌شوند.

نت پایه:

هنگام محو شدن بوی نت میانی، نت پایه شروع به آشکار شدن می‌کند. نت‌های پایه و میانی یک عطر با یکدیگر اساس عطر را تشکیل می‌دهند. نت‌های پایه عمق و استحکام هر عطر را به وجود می‌آورند و دارای مولکول های سنگین تر و ماندگارتری دارند. ترکیبات این گروه از بوها غنی و عمیق بوده و معمولاً تا ۳۰ دقیقه بعد از استفاده به مشام نمی‌رسند.

رایحه‌های نت‌های بالایی و میانی تحت تأثیر رایحه نت پایه قرار می‌گیرند، بعلاوه رایحه نت پایه نیز بوسیله مواد استفاده شده در نت میانی تغییر می‌کند. سازندگان عطرها معمولاً نت‌های عطرها را منتشر کرده و به طور معمول آنها را بصورت هرم رایحه‌ها با عبارات نمایشی و انتزاعی به نمایش می‌گذارند.

دیدگاه
  1. .اولین نفری باشید که به این خبر نظر می دهد
برای ارسال دیدگاه لازم است عضو وبسایت باشید. ورود به وبسایت