معرفی خانه عطر تام فورد

معرفی خانه عطر تام فورد

[۲۱:۰۸] ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
1 پسند

تام فورد اصالتا یک کمپانی برند و عطر سازی آمریکایی است که از سال 2005 تا کنون نزدیک به 60 مدل تولید تحت عنوان تام فورد در کارنامه ی درخشان و هنری خود دارد.
توماس کارلایل فورد، تام فورد طراح مشهور مد و فشن آمریکایی در ۲۷ آگوست 1961 میلادی در ایالت تگزاس متولد شد. وی شهرت اولیه خود را به عنوان طراح در کمپانی گوچی  بدست آورد و پس از آن با فیلمی به عنوان «یک مرد مجرد» وارد عرصه فیلم سازی شد. سپس به پاریس رفت و در دفتر مطبوعاتی Chloe مشغول بکار شد و در سال 1988 در بازگشت به آمریکا به کمپانی perry Ellis جایی که رابرت مکدونالد مدیر و مارک جاکوبز طراح آن بود، رفت. اما بعد از دو سال بدلیل علاقه نداشتن به طراحی آمریکایی از آنجا خارج و مجدد به اروپا رفت و در سال 1990 در کمپانی گوچی مشغول به طراحی شد و بعنوان مدیر بخش طراحی لباس زنانه منصوب شد و به شهرت جهانی دست یافت و به پست مدیر تولید ارتقا یافت. وی موقعیت گوچی را از یک شرکت ورشکسته به یک کمپانی مطرح تبدیل نمود. وقتی گوچی سهام ایوسن لوران را خریداری کرد،تام فورد را مدیر تولید ایوسن لورن نیز قرار داد. تام فورد نخستین فعالیت خود در صنعت عطر سازی را با ساخت کلیپ های تبلیغاتی جنجالی و پر سر و صدا برای دو عطر "اوپیوم" و "ام 7"؛ محصول خانه ی "یِو سن لورن" در سال 2004 تجربه می کند و پس از کسب تجارب ارزشمند در شاخه های مختلف صنعت مد و زیبایی؛ در سال 2005 به ایالات متحده بازگشته و برند تام فورد را راه اندازی می نماید. کمپانی تام فورد تولیدکننده عطر، اکسسوریهای مختلف، عینک و فشن است و بخاطر تبلیغات تحریک برانگیزش نیز معروف است. وی در سال 2006 اولین عطر خود و یکی از معروف ترین عطرهای دنیا به نام " بلک ارکید "را با همکاری عطر و ادکلن ساز معروف Estee Lauder تولید و معرفی کرد. وی همچنین برنده جوایز متعددی از شورای طراحان آمریکا شد.

فعالیت های آغازین برند در زمینه ی عرضه ی اکسسواری و عینک خلاصه می شد. اما در همین سال فورد به منظور توسعه ی برند خود و فعالیت در بخش لوازم آرایشی و زیبایی؛ به کمپانی های وابسته به "استی لاوده" پیوست و با شروع این همکاری؛ خط تولید عطر و محصولات زیبایی تام فورد نیز راه اندازی گشت. نخستین عطر تام فورد؛ موفقیتی خیره کننده به همراه داشت و به محبوبیت بالایی نزد مخاطبان دست یافته و علاوه بر آن نظر منتقدین و کارشناسان را بخود جلب نمود. این عطر بحدی مورد پسند واقع شد که ترکیب آن توسط بسیاری از برند های کوچک و بعضا بزرگ مورد استفاده قرار گرفت. این عطر پر آوازه؛ محصولی نیست جز پرفروش ترین عطر خانه یعنی "بلک ارکید" که در سال 2006 ورود تام فورد به صنعت عطر سازی را اعلام نمود. ترکیب نا متعارف و هم نشینی آکورد های نا متجانس در فضایی مرطوب و ادویه ای؛ موجب استقبالی فوق العاده از بلک ارکید شد تا این موضوع موجب شود تا تام فورد به فکر برداشتن گام های بزرگتر و ارائه ی محصولات متفاوت و برجسته گردد.

سال 2007 عطر "تام فورد فور مِن" در شیشه و بسته بندی مشابه بلک ارکید و فضایی تازه با همراهی ادویه ها، تنباکو و نوت های گل بو؛ معرفی شد که در همین سال ترکیب "اکستریم" این عطر با فضایی خاکی و مرطوب که از نوت با کیفیت و شهوانی انجیر به همراه چوب سدر بهره می برد عرضه گشت که به موفقیت بزرگی نائل شد. اما اتفاق مهم عطر سازی تام فورد در این سال تولد مجموعه ی لوکس و گرانقیمت "پرایوِت بِلِند" بود. ترکیب اختصاصی یا پرایوت بِلِند؛ با دوازده عطر عمیق، پیچیده و نفیس کار خود را شروع کرد که "پارپِل پچولی"؛ پیشگام آن ها بود. یک ترکیب خاکی و موهوم و عمیق از همراهی پچولی و صمغ در قلبی از یاس و کهربا که رایحه ی متفاوت و زیبایی از پچولی ارائه میداد؛ به زیبایی و با شکوه هر چه تمام تر مجموعه ی شخصی تام فورد را به مخاطبان معرفی کرد. پس از آن نوبت به آثار موفق و پر فروش این مجموعه رسید که با ترکیبات منحصر بفرد و خاص خود قلب هر مخاطبی را فتح می نمودند و علاوه بر موفقیت های بزرگ در نزد عوام و خواص؛ در سبک و خانواده ی بویایی خود نیز به اثری برجسته و جریانساز تبدیل می گشتند. "توباکو وانیل" با فضایی گرم و ادویه ای در قالبی شیرین و اغواگر از همراهی تنبباکو و وانیل، "توسکان لدر" با شخصیتی چرمی و دودی در فضایی ملایم از همراهی نوت میوه ای و زعفران، "عود وود" با فضایی تاریک اما لطیف و ویژه از همراهی هل، وانیل و صندل و نیز "نو آ د نو آ" با ترکیبی شرقی از همراهی رز، زعفران و پچولی؛ نمونه ای از این آثار هستند که همگی به آثاری محبوب و ارزشمند برای مخاطبان تبدیل شدند.

هر چند از میان دوازده عطری که در سال 2007 مجموعه ی پرایوت بلند را افتتاح نمودند؛ توباکو وانیل به فروش فوق العاده ای دست یافت و توسکان لدر بعنوان یک عطر چرمی منحصر بفرد؛ الهام بخش بسیاری از عطر های چرمی گشت؛ اما در میان این آثار عطر های ارزشمند و بی نظیر دیگری نیز حضور دارند که به نحوی وجه پنهان آثار این مجموعه در سال 2007 بحساب می آیند. ترکیب آروماتیک و چوبی "ماس بِرِشس" که در فضایی جادویی از نوت طبیعی موم زنبور عسل و بنزویین جریان می یابد؛ اثری برجسته و به معنای واقعی خاص را عرضه می کند؛ عطر موهوم و پیچیده ی حاصل از همراهی گل های سفید با عسل و نوت آلو در "وِلوِت گاردنیا" که فضایی شهوانی و حیوانی را به نمایش می گذارد؛ کهربای غنی شده با وانیل و کندر در فضایی دودی و چوبی که به زیبایی عطری ممتاز از کهربا را با "آمبر ابسولوت" تقدیم می نماید؛ همراهی دلنشین بنفشه و خزه ی بلوطی در کنار نوت های میوه ای؛ "بلک وایولت" را به ترکیبی بدیع و پر از ظرافت در عین غنا و پیچیدگی تبدیل نمود؛ ترکیب چرمی-کهربایی "ژاپن نو آ" که با حضور نوت پچولی در فضایی تاریک و منحصر بفرد فرو میرفت و به نحوی مکملی برای عطر چرمی و چوبی "بو آ روژ" بحساب می آمد؛ همگی شاهکار های کمتر دیده شده اما بسیار بزرگ نسل پیشگام مجموعه ی ترکیب شخصی می باشند که علاوه بر منحصر بفرد بودن؛ امروزه بسیار کمیاب شده اند.

پس از سال پر کار و پر از موفقیت 2007؛ در سال 2008 علاوه بر معرفی نمودن عطر چوبی-مرکباتی و سبز "ایتالین سایپرس" در قالب مجموعه ی پرایوت بلند؛ در این سال باز هم یک عطر متفاوت و نا متعارف دیگر در قالب مجموعه ی مستقل ارائه شد: "وایت پچولی" که با ترکیبی از پچولی، گل های سفید و مشک؛ باز هم امضای متفاوت آثار تام فورد را در خود داشت؛ اما اینبار نتوانست موفقیت بزرگ بلک ارکید را تکرار نماید. سال 2009 عطر "عربین وود" با هدف بازار خاورمیانه و با فضایی شرقی از ترکیب رز، یاس، عسل و آکورد چوبی معرفی می شود و به همراه ترکیب چوبی-ادویه ای عمق یافته با نوت های دودی و صمغیِ "بو آ ماروکِین" و نیز عطر گل بو و الکلی شهوانی و گیرای "شامپاکا ابسولوت"؛ سه اثری بودند که به مجموعه ی پرایوت بِلِند اضافه گشتند.

علاوه بر این سه عطر؛ در سال 2009 شاخه ی جدیدی به مجموعه ی ترکیب شخصی اضافه می گردد: "وایت مسک". مجموعه ی وایت مسک متشکل از چهار عطر زنانه ی خاص است که در بسته بندی مشابه دیگر عطر های پرایوت بِلِند اما در شیشه هایی شفاف عرضه می گردند. "وایت سِوِد"، "اوربن مسک"، "مسک پیور" و "جاسمین مسک" چهار عطری هستند که نمایشی اسرار آمیز از مشک ارائه می دهند که به ترتیب با نوت های جیر و زعفران، عسل و بنزویین، یلنگ و زنبق و در نهایت یاس و پچولی؛ غنی شده اند. اگر چه در این سال تام فورد با معرفی این محصولات عطر های قابل قبول و ویژه ای به کارنامه ی خود اضافه نمود؛ اما محصول مهم و بیاد ماندنی این سال خانه؛ "گِرِی وتیوِر" بود. این عطر یک اثر وتیور محور برجسته است که وجه چوبی آن توسط خزه ی بلوطی و چهره ی خاکی آن بواسطه ی نوت های ادویه ای با محوریت جوز هندی برجسته گشته و در لطافتی آرامش بخش از آکورد مرکباتی شفاف جریان می یابد. امروزه این عطر موفق بعنوان یکی از عطر های خاص با محوریت وتیور شناخته می شود که برای بسیاری از علاقمندان؛ مرجع اصلی عطر های وتیوری بحساب می آید.

اگرچه مدت زیادی از ورود تام فورد به صنعت عطر نمی گذشت؛ با این وجود محصولات متفاوت و خلاقانه ای که این برند ارائه داد و علی الخصوص مجموعه ی پرایوت بِلِند که غوغایی در جهان عطر بپا نمود؛ توجهات را به این خانه ی تازه تأسیس جلب نمود و آثار جذاب این برند علاوه بر موفقیت های بزرگ در بخش فروش و جذب مخاطبین؛ نظر مثبت منتقدان و کارشناسان را نیز با خود همراه ساخت و خیلی زود نخستین جایزه ی معتبر صنعت عطر سازی به تام فورد ارائه شد. در سال 2009 عطر "شامپاکا ابسولو" از مجموعه ی پرایوت بِلِند جایزه ی "فی فی" بهترین عطر لاکچری سال را از آن خود نمود. این جایزه شروع دوران موفقیت های رؤیایی و شاید اغراق شده ی تام فورد در زمینه ی جوایز است...

دیدگاه
  1. .اولین نفری باشید که به این خبر نظر می دهد
برای ارسال دیدگاه لازم است عضو وبسایت باشید. ورود به وبسایت