ماندگاری و غلظت در عطر

ماندگاری و غلظت در عطر

[۱۵:۴۵] ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
2 پسند

آنچه که بارها تعاریف اشتباهی از آن ارائه شده : " غلظت موجود در عطر " است . هر عطر از کنسانتره هایی تشکیل شده است که در حلالی با پایه الکل اتانول ترکیب شده است، ( امروزه به اشتباه به اسانس هایی که در خیابان فروخته میشود ، عطر گفته میشود ! { تفاوت عطر و ادکلن } ) این کنتسانتره ها از مواد طبیعی گرفته شده که به صورت روغن مانند یا غلیظ در دسترس هستند. غلظت های عطر با نام های متفاوتی بر روی جعبه و بطری حک شده اند مانند : او دو توالت، او دو کولون  و او دو پارفوم. اما تفاوت بین آنها موضوعی هست که مصرف کننده عطر همواره با دغدغه و نا آگاهی با آن روبرو میشود چرا که باورهای غلط و اطلاعات نادرست سبب شده تعریف صحیحی از اون برای عموم وجود نداشته باشه و استفاده کنندگان عطر با تعریف آن آگاهی نداشته باشند. اما اینکه افزایش غلظت عطر با ماندگاری بیشتر رابطه ی مستقیم دارد، لزوما این منطق صحیح نیست. 

طبع تعریف بالا، کنسانتره محلولی هست که عطرساز در لابراتوارهای عطرسازی که در اختیار دارد با ترکیب مواد معطر طبیعی و یا ترکیب های آزمایشگاهی (سنتتیک) می سازد. در واقع خود عطر. برای بالا بردن انتشار رایحه کنستانتره های خود ، وضوح رایحه و مطابقت با معیارهای سلامتی انسان ها،  با حلال الکلی مخلوط میشود. حجم ترکیب شده و فرمول ترکیب کنستانتره ها با هم عامل مهمی در نوع و غلظت عطر به حساب می آید.کنستانتره ها نیز خود از ترکیباتی طبیعی و یا سنتتیک، ایجاد شده اند .

او دِ کلون (Eau de Cologne) یا به تلفظ عامیانه ادکلن، رقیق ترین حالت عطر هست. در غلظت او د کلون کنسانتره حداکثر تا پنج درصد حجم کلی ترکیب را شامل میشود و در برخی موارد با هدف بالا بردن شفافیت رایحه، درصد قابل توجهی هم آب در ترکیب حلال الکلی آن وجود دارد. نت های طبیعی که در هرم رایحه او د کلون وجود دارد، ماندگاری ضعیف تری نسبت به بقیه غلظت های عطر دارد اما در این مورد استثنا نیز وجود دارد که با نت های کهربا یا وانیل یا دانه تونکا، ماندگاری نت های او د کلون را افزایش می دهند. باید دقت داشته باشید که هدف کلی کلون ها ایجاد حس تازگی و سبکی و تمیزی است نه معطر کردن برای چند ساعت. 

در او د تویلت (Eau de Toilette) کنستانتره ها از ۵ تا نهایت ۱۰-۱۲ درصد حجم کلی رو شکل میدهد که معمولا ماندگاری ادو تویلت از ادو کلون بیشتر است و نت های طبیعی که در ترکیب های آن به کار میرود، قوی تر، ماندگار تر و سنگین تر از ادو کلون است.

در او دو پارفوم (Eau de Parfum) در مقایسه با تویلت از غلظت بیشتری برخوردار هست که تا حدود ۲۰ را شامل می شود.

در اکستریت دو پارفیوم (Extrait de Parfum) یا پارفیوم (Parfum) و یا پیور پرفیوم ، کنسانتره عطر تا ۴۰ درصد کل ترکیب عطر را شامل می شود.

این عناوین و نشانه ها، نامگذاری تجاری در دنیای عطر است که دقت کلی در غلظت دارند و به صورت دقیق و کامل بازگوی غلظت عطر نیستند و به صورت قطعی نمی توانند منبعی برای محک زدن ماندگاری یک عطر باشند، بلکه ماندگاری عطر به نوع نتهای طبیعی در آن که کنستانتره ها را ایجاد کرده اند، کیفیت و ساختار کلی عطر و همچنین نامگذاری غلظت ، بستگی دارد.

موضوع اصلی که در ساختار یک عطر وجود دارد تا ماندگاری آن را افزایش دهد شاید جدای از نوع کنستانتره های موجود در عطر است که ارتباطی به غلظت عطر نداشته و میتواند منطق اشتباهی را که غلظت بیشتر عطر یعنی ماندگاری بیشتر را زیر سوال ببرد وجود مولکول های تشکیل شده در عطر است، گرچه ماندگاری عطر با نسبت حجم کنسانتره در حلال نیز ارتباطی غیر مستقیم دارد. 

در تصویر بالا دو هرم رایحه موجود در مدل یک عطر در نسخه ی پرفیوم و تویلت نشان داده شده است 

 

همانطور که ملاحظه می کنید، حجم لایه های هرمها با یکدیگر مساوی نیستند. برای مثال در نت اولیه رایحه ترنج ، در نت میانی گل رز  و در نت پایه وانیل وجود دارد به این معنی که به ترتیب موادی با حجم مولکولی ریز و رایحه ی فرار، موادی با حجم مولکولی متوسط و ماندگاری متوسط، و نهایتا در نت پایه رایحه ای با حجم مولکولی بزرگ و ماندگاری بالا وجود دارد.

بنابراین در نسخه ی تویلت ۱۵% از عناصر نت اولیه را تشکیل می دهند که در نسخه ی پرفیوم فقط ۱۰% حضور دارن. و در عوض ۶۰% از حجم پرفیوم را عناصری با ماندگاری بالا تشکیل می دهند که در نسخه ی ادو تویلت فقط ۴۰% ایفای نقش دارند. در نتیجه دو نسخه پرفیوم و ادو تویلت یک عطر هم ماندگاری متفاوتی دارند و هم رایحه ای متفاوتی در آنها احساس می شود. بدین معنی  که حتی در هرم رایحه دو نوع عطر با غلظت پرفیوم و ادو تویلت نتهای طبیعی و ترکیب های یکسانی وجود داشته باشد ، رایحه و ماندگاری آنها با هم تفاوت دارد. 

نمودار گرافیکی نشان دادن غلظت و شدت یک رایحه در دو نسخه ی تویلت و پرفیوم در یک عطر

 

بدین ترتیب، نت های اولیه و شروع عطرهای با غلظت ادو تویلت، تازه تر از ادو پرفیوم است اما عمر کمتری هم نسبت به آنها دارند. اما لزوما پرفیوم بودن یک عطر همواره به معنی ماندگاری بیشتر نیست چرا که قسمت اصلیِ ماندگاری و قدرت رایحه در وهله ی اول بر دوشِ کنسانتره و عناصر آن قرار دارد. رایحه ی مرکبات معمولا ماندگاری خیلی کمتری نسبت به رایحه ی وانیل و نعناع هندی دارند. به کلامی دیگر، در نسخه ادو تویلت میزان رایحه های اولیه، روایحی نرم و معمولا فرّار هستند که بیشتر از نسخه ادو پرفیوم است. و برعکس در نسخه ادو پرفیوم رایحه های پایه یا بیس که دارای مولکولهای حجیم تری هستن و دیرتر تبخیر میشن بیشتر از همین لایه پایه در نسخه ی ادو تویلت است. به همین دلیل است که گاه روی هر دو نسخه ی تویلت و پرفیوم یک عطر میزان الکل رو ۸۵% نوشته. در واقع میزان حلال در هر نسخه  در عطر میتواند یکی باشد اما مواد و نت های استفاده شده در نت های بیس و پایه ادو پرفیوم از ماندگاری بالاتری دارند بنابراین همیشه تویلت ها و نسخه های غلیظ تر مانند ادو پرفیوم رایحه ی مشابه ندارندن و همواره غلظت بیشتر به معنی ماندگاری بیشتر نیست.

 

دیدگاه
  1. .اولین نفری باشید که به این خبر نظر می دهد
برای ارسال دیدگاه لازم است عضو وبسایت باشید. ورود به وبسایت